Dārgie klienti un sadarbības partneri,
Eiropas Parlaments ir nobalsojis par labu direktīvai par autortiesībām digitālajā vienotajā tirgū 2016/0280(COD), kas zināma arī kā Autortiesību direktīva. Lai gan piedāvātais projekts ļoti atbalsta radošo industriju un izdevējus, tā ieviešana noteikti radīs vairāk pienākumu tehnoloģiju uzņēmumiem Projekts, pirmkārt, ievieš jaunu blakustiesību paveidu – preses izdevēju tiesības, kas attiecīgi radīs jaunas izmaksas preses izdevumu satura tālākajiem lietotājiem. Otrkārt, projekts būtiski palielina tiesību slogu, kas uzlikts tiešsaistes platformām attiecībā uz saturu, ko tajās izvieto lietotāji: tagad pašas tiešsaistes platformas būs atbildīgas par to, ka izvietotais saturs nepārkāpj citu personu tiesības, un tām būs pienākums iegūt attiecīgas licences.
Jūlijā parlamenta locekļi sākotnēji noraidīja direktīvas projektu, saņemot kritiku par diviem būtiskiem noteikumiem: 11. un 13. pantu, ko kritiķi iesaukuši par “hipersaites nodokli” un “augšupielādes filtru”. Tomēr 12. septembrī parlaments pieņēma pārrunās pārskatīto nostāju par autortiesību noteikumiem, arī iekļaujot strīdīgos pantus. Priekšlikums tiks tagad iesniegts ES Komisijai un padomei, un apstiprināšanas gadījumā tas tiks ieviests dalībvalstīs ar likumu.
Viena no lielākajām priekšlikuma izmaiņām ir autortiesību piešķiršana izdevējiem, ļaujot viņiem saņemt atlīdzību par drukātās preses satura digitālu reproducēšanu un izplatīšanu. Atbildot uz kritiku par “hipersaites nodokli”, no noteikuma tika izslēgtas atsevišķu lietotāju izmantotās hipersaites kopā ar atsevišķiem vārdiem, kā arī tiesiska nekomerciāla izmantošana.
Attiecībā uz plaši kritizēto jaunās direktīvas 13. pantu tiek noteikts, ka tiešsaistes platformas būs tieši atbildīgas par autortiesību pārkāpumiem. Viena no visvairāk kritizētajām izmaiņām ir, ka tagad tiešsaistes platformām, kas izvieto lietotāju ievietoto saturu (piemēram, sociālajos tīklos, video kanālos), būs pienākums iegūt autortiesību īpašnieku atļauju pirms satura publicēšanas. Šis pienākums ir radījis ļoti daudz neskaidrību, jo ne vienmēr ir skaidrs, kuram šīs tiesības pieder, un kā tieši atļauju būtu jāiegūst. Projekts tomēr izslēdz mikro un mazos uzņēmumus, kā arī nekomerciālus uzņēmumus. Uz Wikipedia un citām atvērtā pirmkoda platformām jaunā direktīva neattieksies. Turklāt projekts uzliek platformām uzraudzīšanas pienākumu, lai nodrošinātu, ka mākslinieki, žurnālisti un citi satura autori saņem atlīdzību par savu darbu, kad to izmanto kopīgošanas platformas. |